X
تبلیغات
زولا

حکیمانه ، سخنان حکیم ارد بزرگ HAKIM OROD BOZORG

سامانه یارانه نقدی ، دستگاه دروغ سنج دارد؟ سروش بامداد

اگر می خواهیم مردم را به راست گفتن سوق دهیم باید هزینه راست گفتاری را کاهش دهیم. یک نمونه می تواند گویای این وضعیت باشد. مطابق آمار رسمی در شهرهای بزرگ و در موسم انتخابات نرخ مشارکت 60 درصد است. یعنی 40 درصد مردم به هر دلیل شرکت نمی کنند. در مصاحبه های تلویزیونی اما همه از رای دادن سخن می گویند. آیا سراغ آن 40 درصد نمی روند یا آن 40 درصد هم به دروغ می گویند مشارکت می کنند یا پاسخ های آنان پخش نمی شود؟ در هریک از سه حالت رفتار صدا و سیما مردم را به این سمت سوق داده است.
 عصر ایران؛ سروش بامداد- به گفته یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی « 90 درصد ثبت نام کنندگان در سامانه دریافت یارانه نقدی، درآمد خود را زیر یک میلیون تومان اعلام کرده اند.از این میان 60 درصد درآمد خود را زیر 600 هزار تومان اعلام کرده اند.»

از دو حال خارج نیست: یا واقعا درآمد ماهانه 90 درصد مردم ایران زیر یک میلیون تومان است که تصویر تیره و تاری ترسیم می کند و با هیچ یک از مدعاهای اقتصادی سازگار نیست یا چنین نیست که به معنی اظهار نادرست درآمد است که باز با ادعاهای اخلاقی درباره خودمان، انطباق ندارد و در هر دو صورت قابل تامل و البته تاسف است.

در حالت اول، درآمد ماهانه 90 درصد مردم تنها 350 دلار در ماه است. چنانچه ساعات کار هر هفته را 44 ساعت در نظر بگیریم هرساعت تنها 2 دلار خواهد شد. در حالت دوم، جامعه ای که در آن از بام تا شام درباره اخلاق و معنویت سخن گفته می شود در ورطه دروغ افتاده است.

این گفتار نمی خواهد و نمی تواند قضاوت کند و هیچ نسبتی را متوجه این جمعیت آماری سازد چون صحبت از بخشی از مردم نیست و تقریبا همه ما را دربرمی گیرد. اما چند نکته قابل طرح است:

1- وقتی صحبت از درآمد می کنیم منظور ساعات موظف کار است. ممکن است یک کارمند بانک، بعد از ظهرها در یک شرکت خصوصی حسابداری کند یا بابت خدماتی که به برخی مشتریان خود ارایه می دهد دریافتی هایی داشته باشد. طبعا نمی توان انتظار داشت مجموع این درآمدها را اعلام کند و در سامانه تنها آنچه را به صورت رسمی و در ساعات موظف کار دریافت می کند اظهار کرده است. شاید چون  آن درآمد ها را پایدارنمی داند و چه بسا  بتوان ادعا کرد بخش قابل توجهی از مردم چنین هستند.
 بنا بر این آنچه اظهار کرده اند از منظر رسمی «راست» و از نگاه کلی «ناراست» است.

راست است چون دریافتی رسمی او چنین نشان می دهد و مازاد را به قیمت فدا کردن اوقات فراغت به دست می آورد و ناراست است چون به هر حال ورودی درآمدی او افزون تر است. مثلا آیا می توان از معلمی که اوقات آزاد خود را به تدریس خصوصی می پردازد انتظار داشت این درآمدها را نیز منظور کند؟

2- در حالت دوم بخش قابل توجهی، اطلاعات نادرست داده اند. این اتفاق را می توان نشانه ای از بحران اعتماد دانست و شکافی که باید ترمیم شود. شاید علت این باشد که راست گویی پر هزینه تر از دروغ گویی بوده است. در قوانین ایران دروغ، جرم نیست مگر شهادت دروغ یا نسبت دروغ در رسانه و نظایر این ، ولی شخص را به صرف دروغ گفتن غیر از موارد یاد شده نمی توان مجازات کرد.

اگر می خواهیم مردم را به راست گفتن سوق دهیم باید هزینه راست گفتاری را کاهش دهیم. یک نمونه می تواند گویای این وضعیت باشد. مطابق آمار رسمی در شهرهای بزرگ و در موسم انتخابات نرخ مشارکت 60 درصد است. یعنی 40 درصد مردم به هر دلیل شرکت نمی کنند. در مصاحبه های تلویزیونی اما همه از رای دادن سخن می گویند. آیا سراغ آن 40 درصد نمی روند یا آن 40 درصد هم به دروغ می گویند مشارکت می کنند یا پاسخ های آنان پخش نمی شود؟ در هریک از سه حالت رفتار صدا و سیما مردم را به این سمت سوق داده است.

باور این که 90 در صد مردم زیر یک میلیون تومان درآمد داشته باشند دشوار است. اما این سخن به معنی آن نیست که الزاما بخش قابل توجهی دروغ گفته اند. زیرا می توان حدس زد همان حداقل حقوق که در لیست های بیمه منظور می شود اعلام شده است. وقتی سازمان تامین اجتماعی بیمه بیکاری را نه بر اساس حقوق واقعی که بر پایه حق بیمه اعلام شده می پردازد و هنگامی که ثبت حقوق بالاتر در لیست ها مستلزم پرداختی بیشتر است متقابلا مردم نیز درآمد خود را این گونه اظهار می کنند.

نمی توانیم هموطنان مان و خودمان را به دروغ متهم کنیم اما می توانیم وباید بر این واقعیت تامل کنیم که چرا راست گفتاری پر هزینه شده یا پرهزینه به نظر می رسد و دروغ گویی نه تنها هزینه زا نیست یا این گونه به نظر می رسد بلکه منفعت آفرین هم می تواند باشد.

این ماجرا یک وجه پاردوکسیکال و تناقض آمیزهم دارد. وقتی سامانه ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی ایجاد می شود طبعا دعوت به ثبت نام است نه انصراف و شمار ثبت نامی ها بر انصرافی ها می چربد و هنگامی که هدف نهایی از ثبت نام دریافت یارانه نقدی باشد نمی توان انتظار داشت به گونه ای اطلاعات بدهند که دریافت نکنند!

 پیشتر شاید برای خیلی ها جای سوال بود که چرا علم اقتصاد که با عدد و رقم و درصد سر وکار دارد ذیل علوم انسانی تعریف می شود؟ نوع مواجهه ما با مقوله یارانه نقدی که تحلیل های جامعه شناختی ، روان شناختی، سیاسی ، فرهنگی را برای فهم یک موضوع اقتصادی به صحنه آورده اما نشان می دهد که چه رابطه عمیقی میان اقتصاد و دیگر زیر شاخه های علوم انسانی وجود دارد و چه بسا خودمان خبر نداشتیم!    برای تهیه ساده ترین قطعات هواپیما ، باید هزار تدبیر اندیشیده شود تا قطعه ، از مبدأ اولیه به چند کشور جهان برود و از این شرکت به آن شرکت منتقل شود تا نهایتاً به طور غیر رسمی و البته با چند برابر قیمت به دست ایرلاین های ایرانی برسد.
عصر ایران - "بر اثر سقوط یک فروند هواپیمای مسافری که در مسیر مشهد - زاهدان پرواز می کرد، 113 نفر از هموطنان مان کشته شدند."
این خبری بود که می توانست روز گذشته ، تیتر یک رسانه های ایران شود و ظرف چند ساعت ، بازخورد گسترده جهانی داشته باشد ؛ اما به لطف خدا و مهارت خلبان، هواپیمایی که روز گذشته بر فراز زاهدان دچار نقص فنی شده بود، با کمترین آسیب به زمین نشست و کسی داغدار نشد.


واقعیت این است که برغم انتقادهای زیادی که بر مجموعه فعالان صنعت هوانوردی ایران وارد می شود - که خیلی هایشان هم وارد است - آنان با تحمل مصائب زیادی تا کنون حمل و نقل هوایی ایران را زنده نگه داشته اند.

اگر در کشورهای دیگر ، مدیران ایرلاین ها با ساده ترین روش های تجاری ، اقلام مورد نیاز هواپیماهایشان را تهیه می کنند، در ایران برای داشتن ساده ترین قطعات هواپیما ، باید هزار تدبیر اندیشیده شود تا قطعه ، از مبدأ اولیه به چند کشور جهان برود و از این شرکت به آن شرکت منتقل شود تا نهایتاً به طور غیر رسمی و البته با چند برابر قیمت به دست ایرلاین های ایرانی برسد.
همین طور است خرید و اجاره هواپیما که حکایت عجیب و غریب خاص خود را دارد و بیشتر به ماجراهای پلیسی شباهت دارد تا یک فرایند تجاری. از نظر قیمت هم به طور خلاصه می توان این گونه گفت که خرید یک هواپیمای مستهلک 10 ساله ، بیش ازخرید هواپیمای نو از همان نوع برای ایران هزینه دارد و البته این قصه سر دراز دارد.

با این حال ، باید پذیرفت که توانمنمدی های انسانی و مدیریتی ، سقف خود را دارد و نمی تواند تا همیشه جایگزین نداشته های فنی و مادی شود.

واقعیت این است که حال ناوگان هوایی مان اصلاً خوب نیست. اگر مروری بر خبرها داشته باشید ، در همین چند ماه گذشته ، چندین سانحه هوایی از جمله باز نشدن چرخ ها ، خروج از باند و ... در فرودگاه های کشور به وقوع پیوسته است که به لطف خدا ، همه شان به خیر گذشته اند. این حجم از اتفاقات، نشانه بدی است از این که فرسودگی ناوگان هوایی ایران وارد مرحله جدیدی شده است که از تحریم های ظالمانه وضع شده علیه کشورمان ، نشأت می گیرد.

این مسأله را بگذارید کنار مسائل دیگری از جمله مسدود بودن پول های ایران در کشورهای دیگر،مشکلات بیمه کشتی های ایرانی،تسخیر بازار ایران توسط اجناس بی کیفیت چینی، عقب ماندن از همسایه ها در توسعه میدان های مشترک گازی و نفتی، کمبود جدی داروهای حیاتی، کاهش ارزش پول ملی و ... تا اهمیت مأموریت خطیری که مذاکره کنندگان هسته ای بر عهده دارند به وضوح بر هر عقل سلیمی مشخص شود.

باید اذعان داشت که راه برون رفت از وضعیت کنونی ، حل مشکل تحریم هاست. البته این بدان معنا نیست که با رفع تحریم ها ، ایران بهشت می شود. اگر تحریم ها رفع شوند ، تازه خواهیم شد یک کشور عادی در حال توسعه که باید با اتکا به توانمندی های داخلی و تعاملات جهانی، کشورمان را اداره کنیم. اما سد تحریم ها ، مانع از بسیاری از تحولات مثبت بعدی است.

این واقعیت را هم باید پذیرفت که در جهان زورمدار امروز، برای رفع تحریم های ظالمانه ، باید معامله کرد و بسنده کردن صرف به منطق - که در دوره پیشین مذاکرات مورد توجه بود - دردی دوا نمی کند؛ در هر معامله ای هم باید امتیازاتی داد و امتیازاتی گرفت.

فراموش نکنیم که طرف مقابل ما در این مذاکرات ، کشوری مانند ترکیه یا گرجستان و پاکستان نیست، همه اعضای قدرتمند و دائم شورای امنیت اند و همه اتحادیه اروپا. انتظار این که مذاکره کنندگان ما در نهایت، فاتح بلامنازع باشند و بدون آن که امتیازات مهمی بدهند ، پوزه همه جهان را به خاک بمالند و همه شان را به معذرت خواهی وادارند ، ساده انگاری محض است!

واقعه فرودگاه زاهدان ، تنها دلیل بسیار کوچکی از مجموعه دلایلی است که اهمیت مذاکرات هسته ای را یادآور می کند و مأموریت تاریخی و سختی که مذاکره کنندگان ما در برابر لشکر مذاکره کنندگان مهم ترین کشورهای دنیا بر عهده دارند.
در برگه رای گیری دو گزینه وجود دارد : 1- آری 2- نه . سوال پرسیده شده در رفراندوم این است : ایا با جدایی از اوکراین و تشکیل جمهوری خودمختار موافق هستید؟
مردم دو شهر در شرق اوکراین از صبح امروز در  رفراندوم استقلال به پای صندوق های رای رفته اند.

به گزارش عصر ایران به نقل از سی ان ان مردم دو شهر " لوهاسنک" و " دونتسک" امروز در رفراندوم استقلال و جدایی از اوکراین شرکت کردند.

طرفداران روسیه از مردم خواسته اند به پای صندوق های رای بروند و با رای آری به استقلال ، از اوکراین جدا شوند.

در برگه رای گیری دو گزینه وجود دارد : 1- آری 2- نه . سوال پرسیده شده در رفراندوم این است  : ایا با جدایی از اوکراین و تشکیل جمهوری خودمختار موافق هستید؟

آرای مثبت به منزله تایید جدایی و استقلال از اوکراین خواهد بود. کشورهای غربی و دولت اوکراین این رفراندوم را محکوم کرده اند ولی انتظار می رود همان طور که دو ماه پیش در مورد کریمه نیز اعمال شد، مقامات روسیه از نتایج این رفراندوم استقبال کنند.

با این حال موضع روسیه درباره رفراندوم کمی متناقض به نظر می رسد . هفته گذشته ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه از جدایی طلبان شرق اوکراین خواست تا رفراندوم استقلال را به تعویق بیندازند. اما این درخواست از سوی گروه های طرفدار روسیه در شرق اوکراین رد شد و این گروه ها و نیروهای شبه نظامی وابسته به آنها اعلام کردند طبق برنامه قبلی رفراندوم را در روز یکشنبه (امروز) برگزار خواهند کرد.

کمیته برگزاری رفراندوم در شهر دونتسک زمان رسمی رای گیری را 14 ساعت اعلام کرده است. ساختمان این کمیته از روز گذشته از بیم حملات مخالفان، سنگر بندی شده است و نیروهای شبه نظامی جدایی طلب مسئولیت حفاظت از آن را بر عهده گرفته اند.

مردم شرق اوکراین بیشتر روس زبان هستند و خواهان پیوستن به روسیه و جدایی از اوکراین اند. الکساندر تورجینف رییس جمهور موقت اوکراین رای مثبت به این رفراندوم را رای به نابودی اوکراین خوانده است.


نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher