X
تبلیغات
زولا

حکیمانه ، سخنان حکیم ارد بزرگ HAKIM OROD BOZORG

احسان محمدی ، سایت عصرایران : افشای جادوگری به سبک خداداد عزیزی!

چند سال پیش دولت «رومانی» برای اخذ مالیات، شغل جادوگری را به رسمیت شناخت. به نظر می‌رسد با توجه به ادعای تأثیر جادوگران در فوتبال ایرانی بد نباشد از این صنف هم مالیات اخذ شود یا یارانه نقدی شان قطع شود!
 عصر ایران؛ احسان محمدی - در فاصله سال های 1450 تا 1700 میلادی موجی فراگیر برای شکار جادوگران در اروپا و آمریکای تازه پا گرفته به راه افتاد. مردم با این باور که جادوگران ،هم دست شیطان هستند و به جادوی سیاه متوسل می‌شوند کسانی را که به جادوگری متهم می‌شدند،  ابتدا با شکنجه وادار به اعتراف می‌کردند، سپس به دار آویخته یا زنده زنده در آتش سوزانده می‌شدند!

 خداداد عزیزی دیگر آن قند «فریمان» گذشته نیست، تند و تلخ و گزنده حرف می زند، به نظر می‌رسد جز خودش و مهدی هاشمی نسب رفیق گرمابه و گلستانش کمتر کسی را از عیب بری می‌داند.

او که در آخرین قهرمانی پاس نقش به سزایی داشت و البته درگیری او و مجید جلالی سرمربی وقت تیم از دید رسانه‌ها پنهان نماند در گفت وگویی جنجالی علیه جلالی که به «آقا معلم» شهرت دارد به شدت موضع گرفته و گفته است:

«همین آقامعلم زمانی که مربی من بود، قراردادش تمام شده بود و برای قرارداد سال جدید با من صحبت کرد که با باشگاه مشکل دارم. به او گفتم چه مشکلی؟ گفت: یک نفر هست که می‌خواهد هر طوری شده امسال روی نیمکت بنشیند. با تعجب از او پرسیدم خوب این بنده خدا چه کاری بلد است؟ گفت: این نیروی خاصی دارد و می‌تواند اهریمن را از ما دور کند و لشگر خوبی  به سمت ما بیاورد و از این حرف‌ها که دقیقاً یادم نیست. همین آقا از پاداش بازیکنان می‌گرفت و به اسم کار خیر می‌داد به آقای جادوگر!حتی یک بار از خود من هم بابت کمک به همین کارهای خیر بخشی از پاداشم را گرفت. حالا شما به من بگو این چه فرهنگی است که معلم و تئوریسینش دنبال جادوگری و دلالی است؟!»

چند سالی است اما راز از پرده بیرون افتاده است. گفته می‌شود به غیر از تکنیک فردی بازیکنان و هوش مربیان، کسانی قبل یا حین بازی، بازیکنان تیم حریف را جادو می‌کنند تا با کله بخورند زمین، توپ شان از توی شش قدم برود اوت یا دست و پای دروازه‌بان شان شُل شود و در نهایت شکست بخورند!

خیلی‌ها با مثال آوردن از پرسوناژ جادوگران لاغراندام آفریقایی که جمجمه بخت‌برگشته‌ای را به گردن می‌آویزند و با عصا به زمین می‌کوبند این موضوع را به سخره گرفتند و آن را زاده ذهن توطئه اندیش ایرانی دانستند. ذهنی که همیشه می‌کوشد دلیل ناکامی‌ خود را نه در «ضعف» خویش بلکه در «قدرت» غیرطبیعی و غافل گیرکننده حریف ببیند. اما آهسته آهسته صدای مربیان در آمد که آدم‌های «این کاره» را می‌شناسند و توصیه و تهدید شده‌اند اگر فلان مقدار پول به فلان حساب نریزند فاتحه تیم شان خوانده است!

در یک مورد ادعا شد مربی یک تیم (نام مربی و تیم محفوظ) نسخه پیچیده تا برای شکستن طلسم جادوگر تیم حریف، گالن 20 لیتری از مایعات انسانی! را دست به نقد نگه ‌دارند تا اگر لازم شد دور و بر زمین چمن بریزند! اینکه آیا ریخته‌اند و بازیکنان دو تیم در چنان حال و هوایی، فوتبال بازی کرده‌اند یا نه، البته فاش نشده است.

زمانی «صمد مرفاوی» -سرمربی مس - بعد از شکست تیمش در کرمان، دوباره فتیله را آتش زد و استقلالی‌ها را به استفاده از نیروهای غیرطبیعی متهم کرد و حالا خداداد عزیزی به صراحت مردی را متهم می‌کند که در چند سال اخیر حتی امیر قلعه نویی را با گفتن « جلالی،خیلی مرده!» وادار به ستایش کرده بود.

 شاید رو شدن موضوعاتی از این دست به روشن شدن پشت پرده های فوتبال کمک کند. بازیکنان فوتبال و مربیان، بیش از هر کس دیگری در مورد جادوگرهای وطنی اطلاعات دست اول دارند که شاید در خلال جدال های لفظی کمی هم ما را در لذت دانستن شریک کنند.

 چند سال پیش دولت «رومانی» برای اخذ مالیات، شغل جادوگری را به رسمیت شناخت. به نظر می‌رسد با توجه به تعدد حضور و  ادعای تأثیر غیرقابل‌انکار رمالان و جادوگران در فوتبال ایرانی بد نباشد از این صنف هم مالیات اخذ شود یا این که یارانه نقدی شان قطع شود!عبرت "پژو"


خودروسازان جهانی با چه شرط هایی وارد ایران شوند؟
عصرایران - "پژو"ی فرانسه ، حتی قبل از آن که تحریم ها علیه ایران فراگیر شود ، کشورمان را ترک کرد تا با سیاست های آمریکا در تحت فشار گذاشتن ایران همسو باشد. در آن زمان یکی از مدیران پژو به صراحت گفت که آنها خودروسازی ایران را تحریم کرده اند.

پژویی ها در حدود ربع قرنی که در ایران فعالیت مستقیم دارند ، هیچگاه از مونتاژ کاری ، آن هم مونتاژ خودروهای از رده خارج شان فراتر نرفتند و برغم مهیا بودن شرایط در ایران - به جز در هفت ، هشت سال گذشته - وارد فاز سرمایه گذاری در کشورمان نشدند زیرا وقتی می دیدند کشوری پذیرای محصولات قدیمی شان است، چه نیازی بود به این که سرمایه خود را به ایران بیاورند و مثلاً آن را تبدیل به مرکز تولید منطقه ای پژو در خاورمیانه کنند؟

همین عدم سرمایه گذاری در ایران باعث شد که دولتمردان فرانسه و در مرحله بعد ، مدیران پژو در خروج از ایران ، در زمانی که کشورمان تحت فشار بود، تردید نکنند. آنها سرمایه ای در ایران نداشتند که با خروج شان به خطر بیفتد. پژویی ها ، سال ها خودروهای و قطعات قدیمی شان را فروخته بودند و با میلیاردها دلار سود خالص از ایران می رفتند.

اینک با "رو به بهبود گذاشتن وضعیت سیاست خارجی" مدیر عامل پژو شخصاً به ایران آمده است تا خاطره بازار بی دردسر و کم توقع ایران را برای بزرگ ترین خودروسازی فرانسه زنده کند. پژو که روزی که غرور از ایران رفته بود، امروز متواضعانه خواستار بازگشت است.

در این که باید روابط اقتصادی ایران نیز همزمان با وضعیت سیاست خارجی ، گسترش یابد، تردیدی نیست، نکته مهم این است که باید در احیای این روابط ، به کارنامه طرف های مقابل نگاه کرد و از اشتباهات پیشین خود نیز درس گرفت.
واقعیت این است که پژو در ایران نمره قبولی نگرفته است ، زیرا بدون این که چیزی آورده باشد، فقط بُرده است و در سخت ترین شرایط نیز طرف ایرانی را تنها گذاشت و حتی فراتر از تحریم های اعمال شده علیه ایران عمل کرد.

گشودن مجدد بازار ایران به سوی پژو ، دادن جایزه به آن است و نیز ارسال این پیام به بقیه ، که هر رفتاری خواستید با ما داشته باشید ، ما فراموش خواهیم کرد، خیال تان راحت!

از سوی دیگر ، اشتباهات راهبردی مدیران صنعت خودروسازی در تعامل با پژو نیز مزید بر علت بود تا پژویی ها ، اساساً به این که باید در ایران حضور حرفه ای توأم با سرمایه گذاری داشته باشند ، احساس نیاز نکنند. این که علت این اهمالکاری داخلی ها ، زد و بندهای شخصی و منافع خاص بود یا سوء مدیریت یا "شرایط حساس کشور"(!) ، امری است که واردش نمی شویم. هر چه بود ، نتیجه اش این بود که پژو خودروسازی نازپروده در ایران شد که باید همه با سازش می رقصیدند!

اکنون که پژو با رؤیای سال های خوش گذشته سودای بازگشت به ایران را دارد، نباید با لبخد ژوکوند به استقبالش رفت. اگر به واسطه تعدیل تحریم ها ، پژوی فرانسه ، که بیشترین همراهی را با آمریکا دارد ، می تواند به ایران بیاید ، خودروسازان دیگر هم به طریق اولی می توانند وارد بازار ایران شوند.
سابقه حضور پژو ، نه تنها نباید به عنوان حق تقدم برایش محسوب شود ، بلکه با توجه به عملکردش ، نقطه منفی نیز هست. بنابراین ، مدیران صنعت خودروسازی، باید همزمان با ده ها شرکت مختلف و معتبر خودروسازی در جهان - از ژاپن و کره جنوبی گرفته تا اروپا و حتی آمریکا- مذاکره کنند و نهایتاً هر کدام از آنها که منافع ایران را بهتر تأمین می کند را وارد بازار کشورمان کنند. حتی در شرایط برابر نیز دیگران بر پژو ترجیح دارند.

نکته دیگر این که باید چندین شرکت خودروسازی معتبر و صاحب برند، از کشورهای مختلف بتوانند در ایران فعالیت کنند. انحصار ، وابستگی می آورد و تجربه پژو در ایران نیز مؤید این مدعاست.

مسأله بعدی، باید این باشد که هر خودروسازی که بخواهد به ایران بیاید ، باید دو شرط "سرمایه گذاری" و "انتقال فناوری" را بپذیرد. خودروسازان و مونتاژ کاران باید بدانند که ایران دیگر بازار فروش کالاهای رده چندم آنها نیست. برای این که از این بازار "ببَرند" ، باید "بیاورند". طبعاً وقتی سخن از انتقال فناوری می شود ، پای بنجل سازان چینی که صاحب فناوری نیستند و فقط کپی می کنند، از ایران بریده خواهد شد ، مگر چینی های با کیفیت و صاحب فناوری.

موضوع مهمی که باید در دستور کار صنعت خودروسازی کشور قرار بگیرد ، این است که در دوران جدید، همکاری با خودروسازان معروف باید معطوف به بازارهای خارج از ایران هم باشد و خودروسازان ، ایران را به عنوان محور تولیدات منطقه و صادراتشان به خاورمیانه ، جنوب شرق آسیا و آسیای میانه تعریف کنند.

نتیجه شرایط پیش گفته نیز این خواهد بود که آنها در ایران خودروهای روز تولید می کنند و این گونه نیست که پراید و پژوهای متعلق به قرن گذشته ، همچنان در ایران تولید شود. در چنین وضعی ، تولید خودروهای سازگار با محیط زیست از جمله هیبرید ها می تواند در کشورمان صورت گیرد و ماجرای تلخ خودرو در ایران ، به سرانجام قابل قبولی ختم شود و الّا اگر قرار باشد مانند گذشته عمل شود و حداکثر چند مدل خودروی روز ، به طور محدود و برای پرستیژ و سود بردن بیشتر در ایران تولید شود، بار دیگر شاهد تسلیم بازار ایران و استثمار مردم ایران خواهیم بود.
همه این ها شدنی است و سال ها کهنه سواری ، نباید این باور را در ما ایجاد کند که سرنوشت محتوم ما همین است که است. بازار ایران به قدری بزرگ و البته تشنه است که هر خودروسازی برای تصاحب بخشی از آن ، حاضر است هر گونه همکاری منجر به برد-برد را انجام دهد.

دوران پساتحریم ( در صورت تحقق) ، می تواند دوران تجدید نظر اساسی در خیلی از مسائل از جمله در صنعت خودروسازی باشد ، به شرطی که "عبرت" بگیرند و "تدبیر" کنند.


رسانه ها قبل از این گفته بودند که براساس پیشنهاد آمریکا، 6 کشور جنوب خلیج فارس دارای سامانه دفاع موشکی مشترک برای مقابله با موشک های ایران خواهند شد / قرار است در این نشست هماهنگی درباره دفاع موشکی، موشکی، امنیت دریایی و دفاع الکترونیکی مطرح شود.
نشست مشترک وزیران دفاع آمریکا و 6 کشور جنوب خلیج فارس با موضوع ایرانوزیران دفاع آمریکا و 6 کشور جنوب خلیج فارس نشست مشترک برگزار می کند.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، چاک هگل وزیر دفاع آمریکا در هفته جاری به عربستان سعودی، اردن و اسرائیل سفر می کند. برنامه هسته ای ایران و نزاع در سوریه در راس موضوعات مورد گفتگوی وزیر دفاع آمریکا در سفر به خاورمیانه است.

وزیر دفاع آمریکا قرار است در عربستان سعودی، نشست مشترکی را با وزیران دفاع 6 کشور جنوب خلیج فارس داشته باشد.
قرار است در این نشست هماهنگی درباره دفاع موشکی، موشکی، امنیت دریایی و دفاع الکترونیکی مطرح شود.

موضوع اصلی این دیدار، پرونده هسته ای ایران و چگونگی ارتقای توان دفاعی و نظامی کشورهای جنوب خلیج فارس در برابر ایران است.

کویت، عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات و عمان، 6 کشور جنوب خلیج فارس هستند.

آمریکا قصد دارد برنامه دفاع مشترکی را برای کشورهای جنوب خلیج فارس طراحی و اجرا کند. هدف از این برنامه، توافق بر سر برنامه مشترک نظامی است.

رسانه ها قبل از این گفته بودند که براساس پیشنهاد آمریکا، 6 کشور جنوب خلیج فارس دارای سامانه دفاع موشکی مشترک برای مقابله با موشک های ایران خواهند شد. در این برنامه قرار است بخشی از سامانه های ضدموشکی در برخی کشورها و مراکز کنترل آنها در تعداد دیگری از کشورهای جنوب خلیج فارس مستقر باشند.

آمریکا در بسیاری از کشورهای جنوب خلیج فارس حضور نظامی و قراردادهای نظامی - امنیتی دارد.
در حال حاضر بالاترین تعداد از نظامیان آمریکایی در خلیج فارس، در کشور کویت مستقر هستند. بحرین میزبان ناوگان ششم نیروی دریایی آمریکاست و مرکز فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنت کام) هم در بزرگترین فرودگاه نظامی قطر مستقر است. 

تعدادی از جنگنده های پیشرفته آمریکا در امارات حضور دارند و عمان هم میزبان شماری از نظامیان آمریکایی است.

سیاست های آمریکا در برابر صلح فلسطین و اسرائیل، مسئله هسته ای ایران و بحران سوریه، مهمترین موضوعات مورد اعتراض و انتقاد کشورهای جنوب خلیج فارس از واشنگتن است.

"جان کربی"مسؤول اطلاع رسانی وزارت دفاع آمریکا گفت: این سومین سفر وزیر دفاع آمریکا به خاورمیانه در یک سال گذشته است و استراتژی آمریکا در منطقه را تقویت می کند.
این اولین دیدار مشترک وزیران دفاع آمریکا و 6 کشور جنوب خلیج فارس از سال 2008 تاکنون است.          
 


نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher